Twórcy apelują o obronę praw autorskich: – Dyrektywa o prawach autorskich to nie ACTA II

Twórcy apelują o obronę praw autorskich: – Dyrektywa o prawach autorskich to nie ACTA II

Polscy twórcy ponownie zaapelowali o obronę praw autorskich. „Razem dla kultury” to inicjatywa różnych twórców w obronie tych praw. Manifest apelujący o poparcie unijnej dyrektywy o prawach autorskich na jednolitym rynku cyfrowym podpisali m.in. muzycy Urszula Dudziak, Jan A.P. Kaczmarek, Maria Sadowska oraz dziennikarze Piotr Metz i Jan Pospieszalski.

– Stajemy wobec gigantów, najpotężniejszych korporacji świata, dysponujących wielomilionowymi budżetami na działania lobbingowe. Stajemy wobec firm wpływających z ogromną łatwością na polityków, na rządy, wykorzystujących swoje przewagi w sposób bezwzględny – to część manifestu inicjatywy Razem dla kultury

Jan Młotkowski, szef wydziału ds. komunikacji ZAiKS, organizacji popierającej akcję, powiedział PAP, że „jest to inicjatywa twórców, youtuberów, przedstawicieli przemysłu kreatywnego. Popierają oni nową wersję dyrektywy o prawach autorskich na jednolitym rynku cyfrowym, która ma na celu zrównoważenie panowania wielkich gigantów ponadnarodowych i przeciwstawienie ich działalności lokalnemu przemysłowi kreatywnemu po to, aby twórcy mogli dostawać godziwe wynagrodzenie za udostępnianie twórczości na YouTube, Facebooku czy innych dużych platformach”.

W jego ocenie platformy technologiczne powinny ponosić odpowiedzialność za treści, które są zamieszczane w ich serwisach, jeśli zarabiają na tych treściach pieniądze, a także że „powinien być obowiązek licencjonowania tych treści”. Tłumaczył, że „wielkie firmy, którym nie jest na korzyść wprowadzenie dyrektywy, robią wiele, aby dyskusja stała się polityczną – używają fałszywych haseł np. ACTA II, które nie ma nic wspólnego z dyrektywą; straszą podatkami od linków, wyprowadzają na ulicę dzieci, które miały strajkować w obronie wolności w internecie„. – Wolność w internecie będzie wtedy, kiedy ludzie nie będą okradani – ocenił Młotkowski.

W jednej z debat organizowanych przez Razem dla kultury, która odbyła się podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy, uczestniczył pisarz Zygmunt Miłoszewski. W ocenie Miłoszewskiego „niesamowitym, makiawelicznym sukcesem jest, że udało się przedstawić wszystkich europejskich twórców razem jako tych, którzy dybią na wolność, a olbrzymie korporacje, czyli Google, Facebook, czy Amazon jako obrońców wolności”.

Unijna dyrektywa o prawach autorskich na jednolitym rynku cyfrowym ma zmienić zasady publikowania i monitorowania treści w internecie, a państwa członkowskie mają 2 lata na jej wdrożenie. W maju polski rząd złożył skargę do Trybunału Sprawiedliwości UE. Przeciwnicy regulacji mają wątpliwości, czy przepisy nie będą ograniczały wolności słowa w internecie. Nowych przepisów nie poparły Polska, Włochy, Finlandia, Holandia oraz Luksemburg.

Źródło PAP.pl Razem dla kultury – inicjatywa twórców w obronie praw autorskich