Francja. Facebook podpisze umowę licencyjną z wydawcami i będzie płacił za wiadomości

Francja. Facebook podpisze umowę licencyjną z wydawcami i będzie płacił za wiadomości

Amerykański koncern Facebook w czwartek 21 października doszedł do porozumienia z niektórymi francuskimi wydawcami i będzie płacił za wiadomości udostępniane przez użytkowników – podał portal Yahoo. Umowa licencyjna z APIG (jedną z organizacji zrzeszającą wydawców we Francji) zdaniem Facebooka „oznacza, że internauci na Facebooku będą mogli kontynuować przesyłanie i dzielenie się wiadomościami a jednocześnie prawa autorskie wydawców będą chronione.” Amerykański gigant social mediowy zapowiedział jednocześnie, że w styczniu uruchomi we Francji swoją usługę Facebook News.

Pierre Louette, szef APIG, podkreśla, że porozumienie wygeneruje „znaczące przychody” dla członków sojuszu wydawców, „zwłaszcza dla tych najmniejszych”. Pierre Louette jest dyrektorem generalnym wydawcy do którego należą dzienniki Le Parisien i Les Echos.

Warto przypomnieć, że w styczniu koncern Google osiągnął projekt porozumienia z APIG w którym zobowiązał się płacić wydawcom za fragmenty artykułów, zdjęć i filmów wyświetlanych w wynikach wyszukiwania. Pół roku później Google został jednak ukarany grzywną w wysokości 500 mln euro przez francuski urząd antymonopolowy zgodnie z którą musi negocjować z wszystkimi wydawcami wynagrodzenie za wykorzystywanie treści prasowych w wyszukiwarce.

Francja jest pierwszym krajem w UE, który wprowadził w życie dyrektywę UE z 2019 r. w sprawie „praw pokrewnych”.

Źródło https://uk.finance.yahoo.com