Francja: 250 mln euro kary za naruszenie zobowiązań podjętych w odniesieniu do Google News

Francja: 250 mln euro kary za naruszenie zobowiązań podjętych w odniesieniu do Google News

Francuski organ ochrony konkurencji (Autorit de la concurrence) ogłosił w środę 20 marca, że nałożył na koncern Google grzywnę w wysokości 250 milionów euro za naruszenie zobowiązań podjętych przez tą firmę w odniesieniu do Google News.

Google zobowiązał się wcześniej we Francji do negocjacji w dobrej wierze, że w oparciu o przejrzyste, obiektywne i niedyskryminujące kryteria, w ciągu 3 miesięcy dostarczy agencjom prasowym i wydawcom informacje potrzebne do przejrzystej oceny ich wynagrodzenia za prawa pokrewne; oraz do podjęcia niezbędnych środków w celu zapewnienia, że negocjacje nie wpłyną na inne stosunki gospodarcze między Google a agencjami prasowymi i wydawcami.

Konkretne naruszenie dotyczy Google Bard, cyt. Google korzystał z materiałów od wydawców oraz powiązał wykorzystanie treści przez Bard z wyświetlaniem treści w innych usługach Google. W odniesieniu do „Bard”, usługi sztucznej inteligencji uruchomionej przez Google w lipcu 2023 r., Francuski organ ochrony konkurencji stwierdził, że Bard wykorzystywał treści pochodzące od agencji prasowych i wydawców do szkolenia swojego modelu, nie powiadamiając o tym ani ich, ani organu. Google powiązał wykorzystanie przez swoją usługę sztucznej inteligencji przedmiotowych treści z wyświetlaniem treści chronionych, nie proponując agencjom prasowym i wydawcom rozwiązania technicznego umożliwiającego rezygnację z wykorzystywania ich treści przez Bard bez wpływu na wyświetlanie treści chronionych prawami pokrewnymi w innych usługach Google, utrudniając w ten sposób agencjom prasowym i wydawcom negocjowanie wynagrodzenia.

W związku z wymienionymi naruszeniami, Autorit (Autorit de la concurrence) nałożył grzywnę w wysokości 250 milionów euro na Alphabet Inc., Google LLC, Google Ireland Ltd i Google France. Ponieważ Google nie kwestionował faktów, był w stanie skorzystać z procedury rozliczenia. Koncern Google zaproponował również szereg środków naprawczych w celu rozwiązania niektórych naruszeń zidentyfikowanych przez Autorit de la concurrence.

Źródło https://www.autoritedelaconcurrence.fr