Sejm powołał podkomisję ds. czytelnictwa i prawa autorskiego

Sejm powołał podkomisję ds. czytelnictwa i prawa autorskiego

Sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu przyjęła wniosek o powołanie stałej podkomisji ds. czytelnictwa i prawa autorskiego – informuje Presserwis. – To nadzieja dla wydawców prasy i książek na wdrożenie prac legislacyjnych nad wprowadzeniem zerowego podatku VAT na prasę i książki – komentuje Marek Frąckowiak, prezes Izby Wydawców Prasy.

Taką decyzję musi zatwierdzić prezydium sejmu. Według komunikatu Polskiej Izby Książki powołanie podkomisji daje możliwość prowadzenia konstruktywnej rozmowy z rządem oraz parlamentarzystami o wsparciu finansowym dla branży, rozwiązaniach na rzecz rozwoju czytelnictwa w Polsce czy dyskutowania nad rozwiązaniami legislacyjnymi.

Realnym rozwiązaniem pomagającym rynkowi mógłby być zerowy podatek VAT na prasę i książki o co od lat apelują izby IWP i PIK. Zerowy VAT na książki, gazety i czasopisma może być także szansą na promocję czytelnictwa. W czasie pandemii rząd PiS wystąpił do Unii Europejskiej o czasowe wprowadzenie zerowego VAT na książki. Unia początkowo nie zgodziła się na takie rozwiązanie, ale potem znowelizowała dyrektywę, dając władzom krajowym możliwość takiej regulacji wydawniczego w Polsce.