Poseł PiS: Niech RIO skontrolują samorządy wydające lokalną prasę i portale

Poseł PiS: Niech RIO skontrolują samorządy wydające lokalną prasę i portale

Poseł Bartosz Kownacki (PiS) skierował do ministra spraw wewnętrznych i administracji interpelację, w której wnosi, by minister skłonił Regionalne Izby Obrachunkowe do kontrolowania samorządowców, wydających lokalną prasę i portale – podaje portal Wirtualnemedia.pl. Zdaniem posła Kownackiego takie media „zawierają treści polityczne”, więc nie służą mieszkańcom.

Kownacki wskazuje, że wydawanie przez samorządy lokalnych mediów mija się z celem: takie media nie pełnią bowiem zadań przypisanych prasie, czyli nie patrzą na ręce władzy, która je wydaje. – Jednocześnie tego typu produkty wypychają z rynku normalne media, tym samym uderzając w demokrację – zaznacza.

Przypomnijmy, że Izba Wydawców Prasy od lat postuluje wprowadzenie zakazu wydawania prasy przez samorządy (powinny one wydawać tylko biuletyny informacyjne). Już w 2004 r. IWP wraz Senatem RP zorganizowała konferencję, na której wspólnie sformułowano taki postulat. W następnych latach Izba, wspólnie z SGL, SPL i HFPC oraz we współpracy z kolejnymi RPO, wielokrotnie podnosiła tę sprawę, przedstawiając konkretne propozycje rozwiązań prawnych. Niestety, dotąd bez skutku. Lokalni wydawcy w całej Polsce od lat alarmują, przekonują, że taka praktyka samorządów to nieuczciwa konkurencja wobec niezależnej prasy i propaganda władzy za publiczne pieniądze

– Wydawanie prasy przez jednostki samorządu terytorialnego zaburza konkurencję i utrudnia sprawne funkcjonowanie mediów niepublicznych – uważa także rzecznik praw obywatelskich prof. Marcin Wiącek.

Źródło: https://www.wirtualnemedia.pl