Google będzie płacić AFP za wykorzystanie treści online

Google będzie płacić AFP za wykorzystanie treści online

Google i francuska agencja prasowa AFP podpisały umowę, która będzie obowiązywać przez 5 lat. Największa na świecie wyszukiwarka internetowa zapłaci francuskiej agencji prasowej za wykorzystanie treści online na podstawie obowiązującej dyrektywy cyfrowej UE z 2019 r.

Po negocjacjach trwających 18 miesięcy podpisano kontrakt, który obejmuje całą Unię Europejską, we wszystkich językach w których działa AFP, nawet w krajach, które nie wprowadziły dyrektywy. AFP tworzy i dystrybuuje treści multimedialne dla klientów w 6 językach na całym świecie.

Niedawno amerykański koncern Google ostatecznie podpisał trzyletnią umowę ramową z niektórymi wydawcami we Francji i zgodził się płacić za wykorzystanie treści online. Francuski urząd  antymonopolowy domaga się jednak zapłacenia 500 mln euro grzywny przez koncern Alphabet’s (właściciela wyszukiwarki Google) za niezastosowanie się do tymczasowych nakazów regulatora dotyczących współpracy z wydawcami na tamtejszym rynku. Urząd antymonopolowy żądał m.in., by rozmowy Google odbyły się w ciągu trzech miesięcy z każdym wydawcą wiadomości, który tylko o to poprosi. Koncern Google odwołał się od tej kary i kontynuował negocjacje.

Prezes AFP Fabrice Fries zaznaczył, że umowa „przyczyni się do tworzenia wysokiej jakości informacji i rozwoju innowacji w agencji”.

Źródło https://www.rp.pl