Google musi zapłacić 500 milionów euro kary we Francji

Google musi zapłacić 500 milionów euro kary we Francji

Francuski urząd  antymonopolowy domaga się zapłacenia 500 mln euro grzywny przez koncern Alphabet’s (właściciela m.in. wyszukiwarki Google) za niezastosowanie się do tymczasowych nakazów regulatora dotyczących współpracy z tamtejszymi wydawcami – podała agencja Reuters.

Amerykańska firma musi w ciągu najbliższych dwóch miesięcy przedstawić propozycje, w jaki sposób zrekompensuje agencjom informacyjnym i wydawcom wykorzystanie ich wiadomości. Jeśli tego nie zrobi będzie musiała liczyć się z dodatkowymi karami w wysokości nawet do 900 tys. euro dziennie. – Działaliśmy w dobrej wierze, a taka kara ignoruje nasze wysiłki mające pomóc w osiągnięcia porozumienia z wydawcami – powiedział agencji Reuters rzecznik Google.

Amerykański koncern naruszył tymczasowe nakazy wydane przez francuski urząd antymonopolowy, który zażądał, by rozmowy Google odbyły się w ciągu trzech miesięcy z każdym wydawcą wiadomości, który tylko o to poprosi.

– Sankcja bierze pod uwagę zachowanie Google’a, które doprowadziło do kolejnych opóźnień we właściwym wdrażaniu prawa – wyjaśniła Isabelle de Silva, szefowa urzędu antymonopolowego.

Źródło https://www.reuters.com