Francja. Google porozumiał się z wydawcami w sprawie umów licencyjnych i płacenia za treść

Francja. Google porozumiał się z wydawcami w sprawie umów licencyjnych i płacenia za treść

Stowarzyszenie branżowe reprezentujące blisko 300 francuskich wydawców i koncern Google osiągnęły nowe porozumienie w sprawie praw do publikacji treści. Porozumienie, które zawarto w czwartek 3 marca oznacza, że rozpoczęte we wrześniu 2021 negocjacje, dotyczące tego, jak płacić gazetom za korzystanie z ich treści w wynikach wyszukiwania Google, zakończyły się sukcesem – napisano we wspólnym oświadczeniu.

W lipcu 2021 r. francuski urząd antymonopolowy domagał się zapłacenia 500 mln euro grzywny od koncernu Alphabet’s (właściciela Google) za niezastosowanie się do tymczasowych nakazów regulatora dotyczących współpracy z tamtejszymi wydawcami. Amerykański koncern naruszył nakazy wydane przez urząd antymonopolowy, który zażądał, by rozmowy Google odbyły się w ciągu trzech miesięcy z każdym wydawcą wiadomości, który tylko o to poprosi.

Google i wydawcy w styczniu 2022 r. informowali, że Francja będzie pierwszym europejskim krajem, w którym amerykański koncern ma płacić za wiadomości online na podstawie indywidualnych umów licencyjnych. Umowa podpisana w czwartek „określa zasady, zgodnie z którymi Google będzie negocjować indywidualne umowy licencyjne i warunki wynagrodzenia z członkami aliansu”.