Wydawcy a AI: Apple chce umów z wydawcami, a NYT pozwał OpenAI za naruszenie praw autorskie

Wydawcy a AI: Apple chce umów z wydawcami, a NYT pozwał OpenAI za naruszenie praw autorskie

O nowym kroku w opracowywaniu modeli sztucznej inteligencji poinformował amerykański dziennik „The New York Times”. Obecnie raporty wskazują, że Apple stara się opracować modele sztucznej inteligencji, ale tym razem szkolenie tych modeli będzie odbywać się we współpracy z ekspertami i wydawcami. Ten sam dziennik „NYT” pozwał w tym tygodniu za naruszenie praw autorskich Microsoft i firmę OpenAI, twórcę ChatGPT. W skardze stwierdzono, że firmy wykorzystały zawartość gazety bez pozwolenia do stworzenia swoich produktów AI. „NYT” domaga się wielomiliardowego odszkodowania.

Z kolei koncern Apple zawiera obecnie umowy z wydawcami i mediami w Stanach Zjednoczonych. Głównym celem tych umów jest wykorzystanie treści informacyjnych do uczenia modeli sztucznej inteligencji. Dzięki takiej umowie Apple uzyska licencję na korzystanie z archiwum artykułów prasowych. Umowy zostaną zawarte z prestiżowymi firmami medialnymi, które są właścicielami wielu platform, takich jak Condé Nast (Vogue, GQ i The New Yorker), IAC (People, The Daily Beast) oraz NBC News. Wartość takiej transakcji sięgnie co najmniej 50 mln dolarów. Wiadomo, że Apple prowadzi obecnie badania dotyczące uruchamiania dużych modeli językowych (large language models — LLM) bezpośrednio na smartfonach a producent chce zintegrować AI z iPhone’ami, by ożywić rynek smartfonów.

Pozew przeciw Microsoft i firmę OpenAI zawiera informację, że produkty OpenAI i Microsoftu – w tym czatbot ChatGPT i wyszukiwarka Bing – zostały przeszkolone na milionach fragmentów artykułów „New York Timesa”. To właśnie posiłkując się m.in. treściami „NYT” ChatGPT był w stanie odpowiadać na pytania użytkowników.

Źródło https://www.nytimes.com