Weryfikaton już 25 i 26 maja. Stowarzyszenie Demagog  i Google będą szkolić dziennikarzy przed eurowyborami

Weryfikaton już 25 i 26 maja. Stowarzyszenie Demagog  i Google będą szkolić dziennikarzy przed eurowyborami

Europejski maraton weryfikowania faktów odbędzie się 25 i 26 maja. Przed wyborami samorządowymi Demagog i Google News Initiative organizują kolejny Weryfikaton, do którego zapraszają dziennikarzy z redakcji ogólnopolskich i lokalnych, fact-checkerów oraz studentów do udziału w 2-dniowym maratonie weryfikowania treści.

Jak informuje Stowarzyszenie Demagog na Weryfikaton mogą się zgłaszać zespoły dziennikarzy z redakcji ogólnopolskich i lokalnych, fact-checkerzy, aktywiści i działacze społeczni pracujący w redakcjach lub prowadzący portale internetowe oraz studenci dziennikarstwa i kierunków pokrewnych. Zespoły powinny liczyć od 3 do 5 osób. Organizatorzy zapewniają uczestnikom transport, nocleg oraz wyżywienie.

Weryfikaton to konkurs polegający na weryfikowaniu informacji, w tym wypowiedzi kandydatów startujących w eurowyborach, a także sprawdzaniu stopnia realizacji obietnic wyborczych, dementowaniu fake newsów oraz mitów i teorii spiskowych związanych z samą Unią Europejską. Zwycięski zespół otrzyma nagrodę w wysokości 10 tys. zł. Za zajęcie drugiego miejsca nagroda wynosi 7,5 tys. zł, a trzeciego – 5 tys. zł.

Pod tym linkiem można znaleźć formularz zgłoszeniowy