W Warszawie odbywała się międzynarodowa konferencja poświęcona Anty-SLAPP

W Warszawie odbywała się międzynarodowa konferencja poświęcona Anty-SLAPP

W dniach 25-26 kwietnia 2024 r. w siedzibie wydawnictwa Agora odbyła się międzynarodowa konferencja Anty-SLAPP, poświęcona przeciwdziałaniu strategicznym działaniom prawnym zmierzającym do stłumienia debaty publicznej (SLAPP). W dwudniowej konferencji wzięli udział przedstawiciele mediów, organizacji krajowych i międzynarodowych, prawnicy, politycy, w tym przedstawiciele Parlamentu Europejskiego oraz Rady Europy. Gościem drugiego dnia konferencji był minister sprawiedliwości, Adam Bodnar, który poruszył niezwykle istotną dla wydawców i dziennikarzy kwestię art. 212 kodeksu karnego.

Paneliści w swoich wystąpieniach omawiali m.in. problem zjawiska SLAPP w Europie, a także analizowali istniejące regulacje na szczeblu europejskim. Rozmawiano również o krajowych inicjatywach w niektórych państwach Europy, a także o regulatorach rynku w Europie. W panelu nt. działalności regulatorów rynku wzięli udział: prezes IWP Marek Frąckowiak, członek zarządu IWP i prezes Agory Bartosz Hojka, prezes RASP Aleksander Kutela, członek zarządu TVN SA i redaktor naczelny TVN24 Michał Samul, członek KRRiT prof. Tadeusz Kowalski oraz mec. Agnieszka Wiercińska-Krużewska z kancelarii WKB Lawyers.

Jeden z paneli poświęcono przypadkom SLAPP-ów w mediach lokalnych. Dyskutowano na temat skali problemu i omówiono przypadki blokowania działalności dziennikarzy lokalnych.

Konferencja była transmitowana online, a niektóre jej fragmenty są udostępnione na stronie www.anti-slapp.pl