W niedzielę 3 maja obchodzony jest Światowy Dzień Wolności Prasy

W niedzielę 3 maja obchodzony jest Światowy Dzień Wolności Prasy

3 maja obchodzony jest w tym roku Światowy Dzień Wolności Prasy. WAN-IFRA wspiera tegoroczną kampanię UNESCO na rzecz Światowego Dnia Wolności Prasy dotyczącą znaczenia niezależnego dziennikarstwa w czasie kryzysu związanego z epidemią koronawirusa. Dobre dziennikarstwo jest potrzebne szczególnie w takich czasach jak obecnie. To dobrzy dziennikarze dbają o to, by nasi liderzy pozostali odpowiedzialni, by ich polityka była kontrolowana, a ich obietnice były dotrzymywane.

– W czasach kryzysu dziennikarstwo jest prawdopodobnie ważniejsze niż kiedykolwiek. (…) Niezależne dziennikarstwo jest bardzo ważne, każdego dnia, dla każdego. Niezależnie od tego, czy stoimy w obliczu globalnej katastrofy, czy też ujawniamy lokalne problemy, rola mediów w interesie publicznym jest kluczowa dla tego, jak rozumiemy nasz świat i jak podejmujemy decyzje – pisze w liście do mediów Andrew Heslop, dyrektor wykonawczy WAN-IFRA. – W tym krytycznym momencie dziennikarze i pracownicy mediów szczególnie potrzebują naszego wsparcia. Działania podjęte w odpowiedzi na pandemię COVID-19 uwydatniły niepewność finansową mediów na całym świecie, zagrażając przetrwaniu niezależnego dziennikarstwa i stawiając pod znakiem zapytania bezpieczeństwo i pewność ekonomiczną osób zawodowo związanych z mediami.

Redakcje, które chcą wziąć udział w tegorocznych obchodach i wspierać przedsięwzięcie UNESCO oraz akcję WAN-IFRA, proszone są o używanie w mediach społecznościowych hashtagów:
#WorldPressFreedomDay; #PressFreedom. 

Po tym linkiem można znaleźć materiały graficzne (w j. angielskim).

a po tymi wszystkie materiały informacyjne oraz graficzne:

https://www.iwp.pl/wp-content/uploads/2020/05/09Protection.jpg

https://www.iwp.pl/wp-content/uploads/2020/05/04Stand-up-for-our-writes.jpg

https://www.iwp.pl/wp-content/uploads/2020/05/01Facts.jpg

Organizacja WAN-IFRA udostępnia też bezpłatnie rozdział raportu World Press Trends 2019 na temat wolności prasy.