W. Brytania chce zmusić platformy cyfrowe do płacenia wydawcom za treści

W. Brytania chce zmusić platformy cyfrowe do płacenia wydawcom za treści

Wielka Brytania jest kolejnym krajem, który zamierza zmusić gigantów technologicznych do płacenia wydawcom wiadomości za ich treści. Zgodnie z planami rządu sprawa będzie nadzorowana przez Digital Markets Unit (DMU), wydział Urzędu ds. Konkurencji i Rynków, który rozpoczął działalność w zeszłym roku.

Brytyjski DMU otrzyma uprawnienia do „nadawania niektórym z najpotężniejszych firm >statusu rynku strategicznego<„. Taki status otrzyma niewielka liczba dużych firm, w tym Google i Meta (Facebook). Firmy o „strategicznym statusie rynkowym” będą miały „dostosowane kodeksy postępowania” zawierające „wiążące wymogi dotyczące postępowania” w zakresie ich interakcji z użytkownikami i innymi firmami, w tym wydawcami.

W przypadku złamania zasad przez BigTechy podlegające regulacjom, DMU będzie mógł nakładać grzywny w wysokości nawet 10 proc. ich globalnych przychodów, natomiast kierownictwo tych firm może zostać ukarane „karami cywilnymi”.

Rządowy Departament ds. Cyfryzacji, Kultury, Mediów i Sportu (DCMS) twierdzi, że wymagania stawiane firmom technologicznym „określą, w jaki sposób firmy dominujące powinny handlować z dostawcami treści, takimi jak wydawcy wiadomości”. DMU będzie miał uprawnienia do rozstrzygania sporów cenowych, tak aby dostawcy wiadomości otrzymywali godziwe wynagrodzenie za swoje treści online.

Nie ujawniono szczegółów, w jaki sposób firmy technologiczne zostaną zmuszone do płacenia za treści informacyjne, ale w oświadczeniu DCMS wyraźnie zaznaczono, że jest to obszar priorytetowy dla rządu.