USA. Złożono dwa pozwy antymonopolowe przeciwko Facebookowi

USA. Złożono dwa pozwy antymonopolowe przeciwko Facebookowi

Facebook otrzymał w środę 9 grudnia dwa pozwy antymonopolowe. Zostały złożone przez Federalną Komisję Handlu i prokuratorów generalnych z 48 stanów. Skargi dotyczą przejęć serwisów Instagram i WhatsApp.

Oba pozwy mają na celu doprowadzenie, w ewentualnym procesie antymonopolowym, do pozbycia się przez Facebooka „aktywów”, czyli serwisu Instagram i komunikatora WhatsApp. Ponadto Facebook może zostać zobowiązany do uzyskania zgody amerykańskiego rządu przed kolejnymi fuzjami lub przejęciami w przyszłości. Warto przypomnieć, że Facebook uzyskał zgodę organu regulacyjnego, gdy kupował Instagram w 2012 i WhatsApp w 2014 roku.

Koalicja prokuratorów generalnych, prowadzona przez nowojorskiego prokuratora generalnego Letitia James, rozpoczęła dochodzenie dotyczące Facebooka we wrześniu 2019 r. Pod pozwem podpisali się prokuratorzy generalni z 46 stanów USA.

To nie pierwszy raz, gdy Facebook ma kłopoty w USA. Facebookowi wymierzono karę 5 miliardów dolarów w lipcu 2019 w związku z aferą Cambridge Analytica i naruszeniem przepisów o danych. Pozew przeciwko Facebookowi jest drugim dużym powództwem w tym roku skierowanym przeciwko dużej platformie cyfrowej. Wcześniej Departament Sprawiedliwości w październiku złożył pozew przeciwko Google.

Źródło https://www.businessinsider.com/