USA. Pozew wydawców 125 gazet przeciwko Google i Facebookowi

USA. Pozew wydawców 125 gazet przeciwko Google i Facebookowi

Amerykańscy wydawcy, w sumie 125 gazet wydawanych w 11 stanach, złożyli lub zapowiedzieli złożenie pozwów przeciwko Google i Facebookowi, twierdząc, że technologiczne platformy bezprawnie zmonopolizowały rynek reklamy cyfrowej oraz zaangażowały się w nielegalną, tajną umowę “Jedi Blue”, by zdominować swoją konkurencję.

Skargi zostały złożone m.in. przez wydawców ze stanów: Teksas, Ohio, Pensylwania, Wirginia Zachodnia, Wisconsin, Missisipi, New Jersey, Indiana, Missouri, Maryland i Delaware. Roszczenia są następstwem pozwu antymonopolowego złożonego w styczniu przeciwko Google i Facebookowi przez HD Media, wydawcę Charleston Gazette-Mail i Herald-Dispatch z Zachodniej Wirginii. –  Google i Facebook zmonopolizowały rynek reklamy cyfrowej i ograniczyły monetyzację wiadomości lokalnym wydawcom – podkreśla Jeremy Halbreich, CEO AIM Media. – Te monopolistyczne praktyki muszą się skończyć.

W październiku 2020 r. Podkomisja Prawa Antymonopolowego, Handlowego i Administracyjnego opublikowała 470-stronicowy raport opisujący praktyki Google i Facebooka na rynku reklamy cyfrowej oraz skutki, jakie to wywarło na branżę wydawniczą. Przypomnijmy, że Federalna Komisja Handlu, Departament Sprawiedliwości oraz stanowi prokuratorzy generalni także złożyli pozwy antymonopolowe przeciwko Google lub Facebookowi.

Źródło https://www.editorandpublisher.com