USA. Google chce odrzucić pozew w sprawie dominacji na tamtejszym rynku reklamy cyfrowej

USA. Google chce odrzucić pozew w sprawie dominacji na tamtejszym rynku reklamy cyfrowej

Firma Alphabet (właściciel m.in. Google) zwróciła się do sądu federalnego w Wirginii o odrzucenie pozwu rządu USA zarzucającego wyszukiwarce praktyki antykonkurencyjne na rynku reklam internetowych. Google odrzuca te zarzuty i twierdzi, że wszelkie decyzje biznesowe, które podjął, były „legalnymi wyborami”. Proces w sprawie wniesionej przez Departament Sprawiedliwości został zaplanowany na wrzesień.

W piątek (26 kwietnia) Alphabet Inc. złożył wniosek do sądu federalnego w Wirginii, w celu oddalenia pozwu antymonopolowego wniesionego przeciwko niemu przez Departament Sprawiedliwości. Koncern Google jest bowiem przekonany, że sprawa Departamentu Sprawiedliwości wykracza poza zakres prawa antymonopolowego oraz, że pozew jest bezpodstawny, ponieważ praktyki, które są kwestionowane, są w rzeczywistości „legalnymi wyborami”, które każda firma może podjąć. Sieć reklamowa Google (i jej menedżer reklam) jest największym źródłem przychodów dla tej firmy (np. w 2021 r. przyniósł ponad 50% przychodów).

Koncern Google stoi w obliczu podobnych oskarżeń w stanie Teksas i ma stanąć przed sądem za to samo w marcu 2025 roku. W tamtejszym sądzie federalnym Teksas i inne stany także oskarżyły firmę o nadużywanie swojej dominacji w branży reklam internetowych.

Źródło: https://techreport.com