USA. Do 2027 r. w mediach lokalnych subskrypcji cyfrowych będzie więcej niż papierowych

USA. Do 2027 r. w mediach lokalnych subskrypcji cyfrowych będzie więcej niż papierowych

Firma konsultingowa Mather Economics w najnowszym raporcie prognozuje, że cyfrowe subskrypcje gazet lokalnych w Stanach Zjednoczonych wyprzedzą prenumeratę drukowaną najpóźniej w 2027 r. Według Mather Economics cyfrowe subskrypcje w USA stanowią dziś ok. 21 proc. wszystkich subskrypcji płatnych na tamtejszym rynku. Z badania wynika m.in., że czytelnicy najchętniej utrzymują subskrypcję prasy drukowanej, którą otrzymują częściej, czyli najbardziej dzienników i tygodników.

W ostatnim roku liczba cyfrowych subskrypcji wzrosła o 32 proc., a prenumerat wydań papierowych spadła o 7 proc. Firma konsultingowa podkreśla, że wydawcy z reguły proponują niższe opłaty za subskrypcje cyfrowe niż za wydania drukowane. Średnia subskrypcja cyfrowa w USA to 9,49 dol. miesięcznie, w porównaniu z 29,71 dolarów miesięcznie dla podobnej wersji drukowanej.

Badanie Mather Economics wykazało, że czytelnicy online są zwykle mniej lojalni niż w przypadku prasy drukowanej. Co więcej, czytelnicy rzadziej rezygnują z subskrypcji prasy, którą otrzymują częściej, czyli dzienników. Właściciele gazet muszą znaleźć sposób, by zachęcić abonentów do wyrobienia nawyku codziennego czytania treści online i zwiększania zaangażowania odbiorców, takim sposobem jest np. oferowanie im newsletterów. Zdaniem badaczy kluczowe znaczenie dla utrzymania sytuacji finansowej wydawców może okazać się podniesienie stawek dla subskrybentów cyfrowych.

Źródło https://www.mediapost.com