Unia Europejska przyspieszy prace nad podatkiem cyfrowym?

Unia Europejska przyspieszy prace nad podatkiem cyfrowym?

Nowy komisarz do spraw ekonomii i finansów Paolo Gentiloni zapowiedział w wywiadzie udzielonym włoskiemu dziennikowi „La Stampa”, że Unia Europejska będzie dążyć do jak najszybszego wprowadzenia podatku cyfrowego dla największych firm technologicznych. Podatek miałaby zostać wprowadzony już w 2020 r. na terenie całej UE.

Prace nad nowym podatkiem cyfrowym są prowadzone też przez międzynarodową Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Działające w sieci firmy technologiczne, takie jak Facebook, Amazon, Netflix czy Google nie mogłyby wybierać do rozliczeń z fiskusem wyłącznie tych rynków, na których obowiązują korzystniejsze dla nich stawki podatkowe.

Gentiloni przyznał w wywiadzie, że uważa szybkie wprowadzenie nowej daniny za jedno ze swoich najważniejszych zadań na stanowisku komisarza. Jednocześnie zapowiada, że UE będzie się starać wprowadzić podatek cyfrowy w porozumieniu z OECD oraz, że będzie naciskać na to by nowe przepisy zaczęły obowiązywać już od 2020 r.

Czytaj też https://www.iwp.pl/index.php/2019/09/03/rzad-wycofa-sie-z-pomyslu-wprowadzania-podatku-cyfrowego-dla-platform-technologicznych/
Źródło https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/unia-europejska-podatek-cyfrowy-ma-obowiazywac-we-wszystkich-panstwach-czlonkowskich-dlaczego-od-kiedy