Ugoda Google z władzami Irlandii w sprawie podatków

Ugoda Google z władzami Irlandii w sprawie podatków

Jak donosi dziennik „Irish Times” Google zawarł z władzami Irlandii ugodę w kwestii podatków. Amerykańska wyszukiwarka zapłaci w tym kraju 218 mln euro podatków.

W Europie spółka zarządzająca działalnością Google na kontynencie ma siedzibę w Irlandii. Przez wiele lat firma korzystała tam z przywilejów podatkowych w tym kraju – podatki są tam niższe niż w wielu krajach UE. Tylko w 2020 r. spółka Google Ireland zanotowała obroty przekraczające 48 mld euro. Jak donosi dziennik „Irish Times” koncern zgodził się w tym roku na rozliczenie podatkowe w wysokości 218 mln euro. Stanowi to jedynie część całkowitego podatku korporacyjnego w wysokości 622 mln euro za rok 2020.

Przypomnijmy, że grupa najbogatszych krajów świata skupionych G7 zawarła już w czerwcu 2021 r. porozumienie w sprawie zlikwidowania transgranicznych luk podatkowych wykorzystywanych przez niektóre z największych światowych firm, w tym platformy cyfrowe.

Kilka dni temu polski minister finansów Tadeusz Kościński rozmawiał z sekretarzem generalnym OECD Mathiasem Cormannem o podatku cyfrowym, który miałyby zostać obłożone największe firmy technologiczne oraz o pomyśle wprowadzenia globalnego podatku minimalnego. 8 października Polska wraz ze 135 krajami wydała wspólne oświadczenie o dalszej chęci współpracy w zakresie wypracowania nowych zasad międzynarodowego opodatkowania największych firm, w tym tzw. gigantów cyfrowych (w tym Google właśnie).