UE rozpoczyna procedurę wstępną w zakresie wykorzystania danych przez Google i Facebooka

UE rozpoczyna procedurę wstępną w zakresie wykorzystania danych przez Google i Facebooka

Unia Europejska wszczęła wstępne dochodzenie w sprawie praktyk Google i Facebooka w zakresie obrotu danymi użytkowników, oceniając tym samym czy amerykańskie firmy technologiczne przestrzegają zasad obowiązujących w UE. – Komisja rozesłała kwestionariusze w ramach wstępnego dochodzenia w sprawie praktyk Google’a i Facebooka. Dochodzenia te dotyczą sposobu w jaki dane są gromadzone, przetwarzane, wykorzystywane i spieniężane. Dotyczy to także celów reklamowych – przekazał serwisowi CNBC rzecznik Komisji Europejskiej.

Rzecznik Google powiedział CNBC: – Używamy danych, by sprawić, by nasze usługi były bardziej użyteczne, tak by pokazać użytkownikom odpowiednie reklamy, a także dajemy ludziom kontrolę nad zarządzaniem, usuwaniem lub przekazywaniem ich danych.

Europejski organ ds. konkurencji po raz drugi sprawdzi jak amerykańskie firmy radzą sobie z danymi użytkowników. W lipcu Komisja Europejska wszczęła formalne dochodzenie dotyczące Amazona, by ocenić, czy firma przestrzega europejskich przepisów dotyczących przetwarzania danych. Na razie nie wiadomo kiedy obecne działania Komisji zostaną zakończone i jakie ewentualne konsekwencje mogą grozić Google i Facebookowi.

Margrethe Vestager, komisarz ds. konkurencji, która rozpoczęła swoją drugą kadencję w Brukseli, doprowadziła już do szerszej kontroli funkcjonowania gigantów technologicznych w 28 państwach członkowskich UE. Poprosiła m.in. Irlandię o zebranie 13 mld euro niezapłaconych podatków od Apple, ukarała też firmę Google grzywną w wysokości 9,5 mld dolarów w sprawach antymonopolowych, a także oskarżyła Facebooka o wprowadzenie w błąd organów regulacyjnych UE w związku z nabyciem komunikatora WhatsApp.