Twórcy wzywają UE do zwiększania regulacji AI bo ChatGPT narusza prawa autorskie

Twórcy wzywają UE do zwiększania regulacji AI bo ChatGPT narusza prawa autorskie

Reprezentujące ponad 140 tys. autorów i wykonawców 42 niemieckie stowarzyszenia i związki zawodowe (DGB – Federacja Niemieckich Związków Zawodowych), wezwały Unię Europejską do zwiększenia ochrony praw autorskich przed naruszeniami ze strony sztucznej inteligencji. Sygnatariusze listu wzywają dostawców technologii do ponoszenia odpowiedzialności za wszelkie treści generowane i rozpowszechniane przez AI. W szczególności za naruszenie dóbr osobistych i praw autorskich, dezinformację czy dyskryminację.

W liście do Komisji Europejskiej i Rady Europejskiej wyrażają obawy, że: „Nieautoryzowane użycie chronionych materiałów szkoleniowych, ich nieprzejrzyste przetwarzanie i przewidywalne zastąpienie źródeł przez wynik generatywnej sztucznej inteligencji rodzi fundamentalne pytania dotyczące odpowiedzialności i wynagrodzeń, którymi należy się zająć, zanim wystąpią nieodwracalne szkody” – napisali twórcy.

Komisja Europejska w 2022 roku zaproponowała zasady regulacyjne AI i ostateczne szczegóły omówi z parlamentarzystami UE i krajami członkowskimi w nadchodzących miesiącach.

Źródło https://thenextweb.com