Unijny sąd anulował 1,5 mld euro kary nałożonej na koncern Google i powiązaną z nim spółkę Alphabet za usługę AdSense for Search; KE prowadziła postępowanie koncentrujące się na klauzulach wyłączności na tą usługę. TSUE potrzymał większość ustaleń KE, ale stwierdził nieważność decyzji, na mocy której Komisja nałożyła grzywnę, wskazując, że nie uwzględniono wszystkich istotnych okoliczności w okresie obowiązywania klauzul umownych uznanych za abuzywne.
Google (należący do Alphabet) oferuje pośrednictwo reklamowe dla wyszukiwań o nazwie AdSense for Search („AFS”). Usługa ta umożliwia m.in. wydawcom wyświetlanie reklam powiązanych z wyszukiwaniem online, które użytkownicy mogli wykonać na stronach internetowych wydawców zawierających zintegrowaną wyszukiwarkę (wydawcy otrzymywali część przychodów generowanych przez te reklamy). Właściciele stron, by skorzystać z AdSense for Search mieli do wyboru zawarcie indywidualnie negocjowanej umowy o świadczenie usług („GSA”) z Google lub standardowej, niepodlegającej negocjacjom „umowy online”.
W 2016 r. komisja rozpoczęła postępowanie koncentrujące się na klauzulach wyłączności (uznanych za abuzywne). W wyniku analizy stwierdziła potencjalne nadużywanie pozycji dominującej. W marcu 2019 r. KE potwierdziła, że Google i Alphabet dopuściły się naruszeń i nałożyła na Google grzywnę – blisko 1,5 mld euro, w tym 130 mln euro solidarnie z Alphabet.
Źródło Rzeczpospolita