Szykuje się kolejny pozew przeciwko koncernowi Alphabet, właścicielowi Google

Szykuje się kolejny pozew przeciwko koncernowi Alphabet, właścicielowi Google

Departament Sprawiedliwości USA szykuje kolejny pozew przeciwko koncernowi Alphabet, właścicielowi Google – podaje agencja Bloomberg News. Znowu – podobnie jak w innych pozwach z ostatnich miesięcy – powodem jest wykorzystywanie przez cyfrową platformę dominującej pozycji na rynku reklamy internetowej. Departament Sprawiedliwości prawdopodobnie złoży pozew przed końcem 2021 roku.

W lipcu prokuratorzy 36 stanów USA skierowali do sądu w Kalifornii pozew przeciwko Google właścicielowi wyszukiwarki oraz sklepu Google Play. Amerykański koncern, z siedzibą w Mountain View w Kalifornii, jest oskarżany o wykorzystywanie dominującej pozycji sklepu Google Play w relacjach z deweloperami aplikacji oraz producentami i sprzedawcami smartfonów. Według Bloomberga urzędnicy antymonopolowi przygotowują drugi pozew, odnoszący się bezpośrednio do rynku reklamy.

W ostatnich dniach  Google złożył apelację do sądu we Francji przeciwko decyzji tamtejszego organu regulacyjnego, domagającego się zapłaty grzywny w wysokości 591 mln dol. za stosowanie praktyk monopolistycznych.

Źródło Bloomberg News