Samorządowa „Gazeta Wodzisławska” zostanie zlikwidowana

Samorządowa „Gazeta Wodzisławska” zostanie zlikwidowana

Samorządowa „Gazeta Wodzisławska” zostanie zlikwidowana – o decyzji w radnych zdecydowały m.in. względy proekologiczne, kondycja budżetu miasta, a przede wszystkim chęć odcięcie mieszkańców od „propagandy sukcesu urzędu miasta” – informuje serwis internetowy „Nowiny”.

Izba Wydawców Prasy od dawna postuluje wprowadzenie zakazu wydawania prasy przez samorządy (tylko biuletyny informacyjne). Już w 2004 roku IWP wraz Senatem RP zorganizowała konferencję, na której wspólnie sformułowano taki postulat. W następnych latach Izba, wspólnie z SGL i HFPC, wielokrotnie podnosiła tę sprawę, przedstawiając konkretne propozycje rozwiązań prawnych. Niestety, dotąd bez skutku, nie uzyskaliśmy poparcia żadnego z rządów.

Miesięcznik społeczno-kulturalny pod nazwą „Gazeta Wodzisławska”, który od 1 stycznia 2022 r. nie będzie już wydawany ma redaktora naczelnego. Jest on jednocześnie rzecznikiem prasowym tutejszego magistratu. „Gazeta Wodzisławska” kolportowany jest bezpłatnie, co zaburza warunki konkurencji z prasą niezależną uważają rani. – W świetle ustawy o samorządzie gminnym gminy mają prawo informować mieszkańców o swojej działalności, ale winny to czynić za pomocą biuletynów informacyjnych, a nie gazet za pieniądze podatników – zapisano w uchwale radnych Wodzisławia Śląskiego.

Radni podkreślali w uchwale, że treści zamieszczane w tej gazecie mają jednostronny, polityczny charakter i przedstawiają włodarzy miasta w superlatywach. Rezygnacja z papierowego wydania tego czasopisma poprawi kwestie ekologiczne oraz kondycję budżetu miasta.