Sammy Ketz o prawach autorskich: Porażka nie wchodzi w grę

Sammy Ketz o prawach autorskich: Porażka nie wchodzi w grę

Sammy Ketz, znakomity, nagradzany korespondent zagraniczny agencji AFP na Bliskim Wschodzie, wielokrotnie wypowiadał się w mediach na temat konieczności uchwalenia dyrektywy o prawach autorskich, a zwłaszcza przyznania wydawcom praw pokrewnych. Red. Ketz w swych artykułach i listach wykazywał konieczność ochrony dorobku wydawców oraz dbałości o poziom dziennikarstwa i o zachowanie miejsc pracy dziennikarzy. Jego list otwarty do stron negocjujących reformę europejskich praw autorskich wsparło swymi podpisami ponad stu czołowych korespondentów z całego świata. Materiały autorstwa Sammy’ego Ketza, przekazane za pośrednictwem europejskich organizacji wydawców prasy oraz Izby Wydawców Prasy były publikowane także w wielu tytułach polskiej prasy.

Zamieszczamy poniżej otrzymany wczoraj list red. Sammy’ego Ketza do uczestników negocjacji ws. dyrektywy o prawach autorskich. Przekazujemy go z prawem do wykorzystania: zamieszczenia na łamach tytułów prasowych, w serwisach internetowych i do zapoznania z nim dziennikarzy.

***

Sammy Ketz. Prawa autorskie: porażka nie wchodzi w grę

Już niemal od roku walczę po waszej stronie o europejską dyrektywę w sprawie praw autorskich. Dziś wracam z Syrii, gdzie zaledwie kilka godzin temu ranni zostali dziennikarze śledzący tragedię, która doświadcza ten kraj od ośmiu lat.

Gorąco apeluję do was: porażka nie wchodzi w rachubę. Niepowodzenie toczonych przez was rozmów grozi wydaniem wyroku na setki podmiotów medialnych. Jak wiecie, najnowsze doniesienia na temat naszej branży są alarmujące. Po obu stronach Atlantyku mnożą się zwolnienia grupowe, a tysiące ludzi traci pracę nawet działając na internetowych portalach informacyjnych, które kiedyś mieliśmy za nietykalne.

Prawda jest taka, iż media te nie mają szans ze względu na jednostronny podział dochodów reklamowych faworyzujący internetowych gigantów.

Jesteśmy niemal u kresu długiej batalii. Naszym obowiązkiem, nakazem jest zakończenie sukcesem negocjacji w sprawie tekstu nieodartego z jego podstawowego znaczenia. Nie wolno nam przegapić tej historycznej szansy. Drugiej nie będzie.

Nie chcemy, aby świat trwał pogrążony w fałszywych świadectwach, sfabrykowanych wiadomościach i kampaniach dezinformacji i degradacji, którym jedynie prasa może się przeciwstawić.

Sammy Ketz

Tekst Sammy’ego Ketza Fakty, a nie fałszywki. Nie zabijajcie praw pokrewnych

Apel Sammy’ego Ketza w polskiej prasie:

http://wyborcza.pl/7,75968,23871621,apel-dziennikarza-do-poslow-parlamentu-europejskiego-nie-dajcie.html

https://wiadomosci.dziennik.pl/opinie/artykuly/580256,korespondent-wojenny-list-otwarty-prawa-pokrewne-kwestia-zycia-i-smierci.html