Ruch po przejęciu przez Orlen nadal jest nierentowny

Ruch po przejęciu przez Orlen nadal jest nierentowny

Jak napisał dziennik „Puls Biznes” w styczniu i w lutym 2021 r. przychody jednego największych kolporterów prasy na polskim rynku, czyli Ruchu zmalały o ponad 10 proc. Spółka pod koniec ubiegłego roku pozyskała ok. 200 mln zł od Orlenu, Alior Banku i PZU, ale musiała już zapłacić 107,5 mln zł Orlenowi. W lutym 2021 r. PKN Orlen zapowiadał otwarcie 900 kiosków pod wspólną marką “Orlen w Ruchu” oraz wejście firmy w usługi kurierskie (w tym roku miało stanąć ok. 500 automatów do paczek).

Według ustaleń „Pulsu Biznesu” po pierwszych 2 miesiącach strata EBITDA Ruchu powiększyła się z 2 do 5,7 mln zł. Przedstawiciele Ruchu nie chcieli skomentować tych informacji. Orlen w sprawozdaniu podał, że na koniec ub.r. do Ruchu należało 1.209 kiosków i saloników prasowych. Na koniec 2020 r. w grupie kapitałowej Ruch pracowało na etacie 407 osób. Wcześniej, w lutym 2021 r., PKN Orlen zapowiadał otwarcie 900 kiosków pod wspólną marką “Orlen w Ruchu”. Byłyby to nowe punkty różnej wielkości w których sprzedawano by też prasę.

Przypomnijmy, że od jesieni 2018 aż do listopada 2020 r. Ruch realizował przyspieszone postępowania układowe. W ramach pierwszego 146 mln zł zaległych zobowiązań – głównie wobec wydawców prasowych – zostało zredukowane o 85 proc., a w drugim umorzono połowę z 21 mln zł wobec mniejszych wydawców. Na spłatę tych długów Ruch wziął pożyczkę od Orlenu.

Źródło https://www.pb.pl