Rosyjscy hakerzy znów atakują polskie strony mediów

Rosyjscy hakerzy znów atakują polskie strony mediów

Rosyjscy hakerzy kolejny raz zaatakowali polskie strony internetowe. Na ich celowniku były witryny mediów: polityka.pl, niezalezna.pl, wyborcza.pl, rp.pl, se.pl, wpolityce.pl, wprost.pl, a także login.gremimedia.pl, login.wyborcza.pl oraz strona e-commerce ceneo.pl,. Niektóre z portali informowały o chwilowych trudnościach z wejściem na strony.

Szef resortu cyfryzacji Janusz Cieszyński w rozmowie w PAP wyjaśniał, że wszystkie zainteresowane redakcje o planowanych atakach zostały poinformowane z wyprzedzeniem. – Poinformowaliśmy niezwłocznie wszystkie zainteresowane redakcje tak, żeby miały możliwość zareagowania na tę sytuację – zaznaczył minister. – To nie są rzeczy, z którymi nie da się walczyć, ale trzeba się do tego przygotować.

Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa Państwowy Instytut Badawczy odnosząc się do ataku poinformowała, że informacje o atakach DDoS na strony www należące do mediów otrzymała niezwłocznie po wystąpieniu tych incydentów. – Przekazaliśmy je do administratorów zaatakowanych witryn. W związku z tym, że strony, które zostały zhakowane, nie należą do administracji publicznej, nie możemy udzielać opinii publicznej szerszych informacji – przekazała NASK.

NASK podaje, że ataki przygotowywane przez grupy hakerskie są bezpośrednio związane z atakiem Rosji na Ukrainę.

Ataki DDoS sprawiają, że ze względu na bardzo duży ruch generowany przez hakerów zwykli użytkownicy nie mają możliwości wejścia na daną stronę internetową.

Źródło https://businessinsider.com.pl, https://polskieradio24.pl