Reuters: Google dąży do zawarcia ugody z UE w sprawie dochodzenia antymonopolowego

Reuters: Google dąży do zawarcia ugody z UE w sprawie dochodzenia antymonopolowego

Jak podała agencja Reuters amerykański koncern Alphabet (właściciel Google) dąży do zawarcia ugody z UE w sprawie dochodzenia antymonopolowego dotyczącego jego działalności reklamowej na rynku europejskim. Jak twierdzą informatorzy agencji taka ugoda może firmie pomóc uniknąć ewentualnej wysokiej grzywny. Dotychczas grzywny antymonopolowe w UE kosztowały Google ponad 8 mld euro.

Komisja Europejska wszczęła w czerwcu dochodzenie w sprawie faworyzowania przez Google swoich usług technologicznych w zakresie reklamy internetowej ze szkodą dla rywali, reklamodawców i wydawców internetowych.

Jeśli koncern zostanie uznany za winnego naruszenia unijnych przepisów antymonopolowych  Google może zostać ukarany grzywną w wysokości nawet do 10% swoich globalnych obrotów wynoszących 18,2 mld dolarów. Organy regulacyjne UE zbadają, czy Google ogranicza dostęp stron trzecich do danych użytkowników w celach reklamowych na stronach internetowych i w aplikacjach, jednocześnie zachowując takie dane na własny użytek. Pod lupę wzięto również plan firmy dotyczący usunięcia plików cookie w przeglądarkach, a także zaprzestania śledzenia użytkowników Androida.

Źródło https://www.usnews.com