Reporterzy bez Granic, WAN-IFRA i międzynarodowe organizacje opracują „Kartę AI w mediach”

Reporterzy bez Granic, WAN-IFRA i międzynarodowe organizacje opracują „Kartę AI w mediach”

Reporterzy bez Granic (RSF) i międzynarodowe organizacje, w tym WAN-IFRA, uruchamiają komitet pod przewodnictwem laureatki Pokojowej Nagrody Nobla Marii Ressy, by opracować kartę w zakresie regulacji stosowania przez media sztucznej inteligencji. Wyniki prac komitet przedstawi do końca 2023 r.

W skład międzynarodowego komitetu wchodzą naukowcy i specjaliści w dziedzinie dziennikarstwa, sztucznej inteligencji i technologii cyfrowych z 13 krajów. Komitetem kieruje Maria Ressa, dziennikarka i laureatka Pokojowej Nagrody Nobla w 2021 r.

Rolą komitetu jest opracowanie zestawu zasad, praw i obowiązków dla specjalistów ds. informacji w zakresie korzystania z systemów opartych na sztucznej inteligencji. Reporterzy bez Granic zarządzają inicjatywą we współpracy z wiodącymi organizacjami pozarządowymi broniącymi dziennikarstwa (FPU, EJN, CPJ, IPI, GFMD), organizacjami reprezentującymi media (WAN-IFRA), telewizję (ABU, EBU), a także konsorcjami dziennikarstwa śledczego (ICIJ, OCCRP).

Sztuczna inteligencja radykalnie zmienia świat dziennikarstwa. Jak możemy zagwarantować prawo do wiarygodnych informacji, gdy sztuczna inteligencja generuje większość tekstów i obrazów? Jak można zapewnić niezależność redakcyjną, jeśli newsroomy używają zastrzeżonych modeli językowych do sugerowania, korekty, a nawet pisania artykułów? Jak zapobiec fragmentacji krajobrazu informacyjnego na wiele baniek informacyjnych napędzanych algorytmami rekomendacji? To tylko niektóre z pytań, jakie zadają sobie dziś redakcje na całym świecie.

Źródło https://wan-ifra.org