Premier Irlandii: Rząd powinien rozważyć skopiowanie australijskich przepisów obejmujących cyfrowe platformy

Premier Irlandii: Rząd powinien rozważyć skopiowanie australijskich przepisów obejmujących cyfrowe platformy

Leo Varadkar, premier irlandzkiego rządu, powiedział w piątek 24 kwietnia, że plan australijskiego rządu dotyczący wprowadzenia przepisów zmuszających wielkie platformy cyfrowe do płacenia lokalnym mediom za korzystanie z tworzonych przez nich treści “wydaje się być dobrym pomysłem”.

– Myślę, że nowy rząd będzie chciał to zbadać i zobaczyć, czy ma sens skopiowanie tego w Irlandii – powiedział premier. – Na pierwszy rzut oka jest to dobry pomysł – dodał Leo Varadkar.

Australijski rząd ogłosił kilka dni temu, że od lipca będzie egzekwował od Facebooka i Google obowiązek dzielenia się przychodami z reklam z lokalnymi mediami. Tamtejszy rząd stworzy kodeks postępowania między mediami a platformami cyfrowymi obejmujący m.in. pozycjonowanie i wyświetlanie treści informacyjnych, udostępnianie danych oraz dzielenie się przychodami generowanymi z wiadomości.

Zdaniem premiera Irlandii firmy takie, jak Google, Facebook i Twitter bezpłatnie korzystają z treści, których koszty wytworzenia ponoszą inni. Irlandia, ze względu na najniższe opodatkowanie w Unii Europejskiej, jest siedzibą europejskich oddziałów większości największych amerykańskich cyfrowych platform technologicznych.

Źródło https://www.thejournal.ie/varadkar-facebook-australia-charging-5083426-Apr2020/