Pozew w imieniu 19,5 mln Brytyjczyków przeciwko Google. Chodzi o odszkodowanie 920 mln funtów

Pozew w imieniu 19,5 mln Brytyjczyków przeciwko Google. Chodzi o odszkodowanie 920 mln funtów

Amerykański koncern Google otrzymał w Wielkiej Brytanii pozew zbiorowy o odszkodowanie w wysokości 920 mln funtów. W imieniu 19,5 mln Brytyjczyków, którzy posiadają urządzenia z systemem operacyjnym Android (należącym do koncernu Google), pozew zbiorowy złożyła Lizz Coll, była szefowa ds. polityki konsumenckiej Citizens Advice. Chodzi o zbyt duże prowizje w Google Play i złamanie przepisów dotyczących konkurencji.

Niedawno w Wielkiej Brytanii przeciwko innemu koncernowi cyfrowemu z USA – Apple wytoczono proces za zbyt wysokie prowizje pobierane od aplikacji umieszczanych w App Store. Teraz z podobnym pozwem zmierzy się Google.

Sprawę rozpatrzy brytyjski sąd apelacyjny ds. konkurencji. W pozwie oskarżono Google o to, że użytkownicy Androida nie mają wyboru podczas zakupów aplikacji w sklepie Play. Od zakupów w nim amerykańska firma pobiera 30 proc. prowizję. Zdaniem Coll jest ona niesprawiedliwa i przesadnie duża oraz – co najważniejsze – klienci Google Play nie mają innego wyjścia, jak zapłacić 30 proc. prowizję za każdym razem, gdy kupują aplikację lub dokonują jakiegoś zakupu w aplikacji ściągniętej na platformie Android. Dodatkowo chodzi o to, że Google dołącza sklep Play do innych produktów i wymaga jego preinstalacji, a konsumenci nie mają innego wyjścia, jak tylko uiszczać opłaty ustalone przez Google

Google odpiera zarzuty i twierdzi, że ceny w sklepie Play są porównywalne do konkurencji. Firma uważa też, że uczciwie konkuruje o deweloperów i konsumentów.

Źródło https://www.bbc.com