Portugalscy czytelnicy mogą uzyskać odliczenie VAT od wydatków na subskrypcje czasopism

Portugalscy czytelnicy mogą uzyskać odliczenie VAT od wydatków na subskrypcje czasopism

Portugalscy czytelnicy mogą uzyskać odliczenie kosztów VAT za to, co wydają na subskrypcje czasopism, w tym czasopism cyfrowych. Tamtejszy rząd zatwierdził właśnie poprawkę do budżetu, która pozwala czytelnikom odliczyć część prenumeraty gazet i czasopism w momencie zgłaszania płatności podatku od towarów i usług – donosi Portugal News.

Jeszcze we wrześniu Irlandia ogłosiła, że gazety będą objęte zerową stawką VAT – tam zmiana wchodzi w życie 1 stycznia 2023 r.

Jak donosi Portugal Times: “kwota odpowiadająca całkowitemu podatkowi VAT ponoszonemu przez każdego członka gospodarstwa domowego, która pojawia się na fakturach związanych z nabyciem prenumeraty czasopism (gazet i magazynów), w tym cyfrowych, opodatkowanych według obniżonej stawki VAT, przekazywana jest teraz do Urzędu Skarbowego i Celnego”. 

Odliczenie ma obejmować prenumeraty czasopism, których faktura wystawiana jest przez firmy posiadające wpis do rejestru działalności (CAE) w zakresie wydań gazet oraz wydań czasopism i innych periodyków.