Polski rząd rozważa wystąpienie do KE o zgodę na wprowadzenie zmian w VAT

Polski rząd rozważa wystąpienie do KE o zgodę na wprowadzenie zmian w VAT

Jak informuje „Dziennik Gazeta Prawna” Ministerstwo Finansów pracuje na wnioskiem derogacyjnym do Komisji Europejskiej występując o zgodę na obniżenie VAT m.in. na gazety, czasopisma i książki, o co wnioskują Izba Wydawców Prasy i Polska Izba Książki. Obniżka podatku VAT do 0 proc. na czasopisma, gazety i książki byłaby wsparciem dla rynku wydawniczego, który ucierpiał przez koronakryzys, byłaby też ważnym dla kultury narodowej wsparciem czytelnictwa. Gazety i czasopisma (wydania drukowane i cyfrowe) opodatkowane są obecnie 8 proc. stawką VAT (czasopisma lokalne i regionalne 5 proc). a książki – stawką 5 proc.

Polski rząd wprowadzając nową matrycę stawek VAT 1 lipca 2020 roku już częściowo zmienił stawki tego podatku. Produkty tej samej kategorii zyskały jedną stawkę, zaś część towarów w konsekwencji takiej harmonizacji jest dziś tańsza. Polska nie może sama obniżyć stawek VAT, bo nie pozwalają na to obowiązujące przepisy unijnej dyrektywy VAT.

– W Ministerstwie Finansów trwają prace nad przygotowaniem i uzgodnieniem projektu wniosku derogacyjnego do Komisji Europejskiej – potwierdził gazecie minister finansów Tadeusz Kościński.