Polscy wydawcy mogą składać wnioski na granty dla mediów

Polscy wydawcy mogą składać wnioski na granty dla mediów

W najbliższych dniach upływają terminy zgłoszeń na programy grantowe wspierające wydawców z Europy, w tym z Polski. Przedstawiamy poniżej trzy takie programy w których polscy wydawcy mogą składać wnioski na granty dla swoich projektów.

Praskie Centrum Społeczeństwa Obywatelskiego (Prague Civil Society Centre) oferuje granty dla mediów z Polski, a także Węgier, Rumunii i Słowenii. Finansowanie dotyczy projektów mających na celu generowanie źródeł przychodów, zwiększanie liczby odbiorców, rozwijanie innowacyjnych narzędzi do raportowania i zarządzania firmą medialną.

Granty w wysokości do 50 tys. euro będą wypłacane przez rok i są przeznaczone dla małych oraz średnich firm medialnych, działających przynajmniej dwa lata i aktywnych w środowisku cyfrowym – na poziomie krajowym lub regionalnym.

Termin składania wniosków upływa 20 maja. Szczegółowe kryteria naboru oraz link do zgłoszeń na stronie https://www.praguecivilsociety.org

Z kolei 25 maja upływa termin zbierania wniosków na dotacje wspierające dziennikarstwo śledcze w dziedzinie ochrony środowiska. Jest to część większego programu Earth Investigations Programme wspieranego przez Arcadię.
Program finansuje pomysły organizacji i instytucji na szkolenia i programy rozwoju zawodowego, tj. skoncentrowane na umiejętnościach w zakresie informowania o kwestiach związanych ze środowiskiem.

Wnioski mogą składać podmioty posiadające osobowość prawną (organizacje, firmy). Całkowita dostępna kwota do podziału, pomiędzy wszystkie wspierane projekty, wyniesie ok. 115.000 euro. Szczegóły pod adresem https://journalismfund.eu/earth-services

Inkubator Nowych Mediów, prowadzony przez International Press Institute, wspiera media w budowaniu, opracowywaniu nowych produktów lub ram biznesowych i znajdowaniu nowych sposobów na dostarczanie wspaniałego dziennikarstwa. International Press Institute oferuje:
– 6-miesięczny program wspierający rozwój pomysłu i jego uruchomienie.
– Mentoring, szkolenia i coaching ekspertów z branży
– Granty w wysokości do 15.000 euro na jedno zgłoszenie
Wnioski przyjmowane są do 14 czerwca. https://ipi.media/innovation/new-media-incubator/

Sesja informacyjna Inkubatora Nowych Mediów już w czwartek 11 maja o godz. 14.00. Zapisy na sesję informacyjną pod tym linkiem.: