Oświadczenie Zarządu Izby Wydawców Prasy w związku z agresją Rosji na Ukrainę

Oświadczenie Zarządu Izby Wydawców Prasy w związku z agresją Rosji na Ukrainę

Wojna na Ukrainie stała się faktem. Dotąd na łamach polskiej prasy wyłącznie przed nią ostrzegaliśmy. Dziś ze smutkiem musimy informować. Potępiając najgłębiej jak można agresję Rosji na pokojowo nastawioną Ukrainę, jako polscy wydawcy pozostajemy w głębokim przekonaniu, że wojna w naszym najbliższym sąsiedztwie stawia przed prasą wyjątkowe wyzwania. To w pierwszej kolejności rzetelne i uczciwe relacjonowanie zdarzeń.

Nie możemy pozwolić sobie na zamieszczanie na naszych łamach, ani tolerować w sferze publicznej przekazu zawierającego nieprawdę, bądź budzącego panikę. Musimy dołożyć wszelkich starań, by nie powtarzać treści propagandowych i wystrzegać się dezinformacji, która jest używana w tej wojnie na równi z bronią konwencjonalną.

Mamy obowiązek upubliczniać informację sprawdzoną, której jakość gwarantują tytuły naszych pism i portali oraz profesjonalizm naszych dziennikarzy. W szczególności musimy przeciwstawić się fali propagandowej nienawiści szerzonej na portalach społecznościowych. Trudny czas, przed którym stajemy, to konfrontacja standardów profesjonalnych, których bronimy, ze świadomie prowokowanym chaosem, dezinformacją i nienawiścią.

Zarząd IWP wzywa do szczególnej troski o jakość dziennikarstwa w dobie agresji zbrojnej na Ukrainę.

Zarząd
Izby Wydawców Prasy
Warszawa, 24 lutego 2022 r.