Oświadczenie francuskiego ministra kultury ws. decyzji Google

Oświadczenie francuskiego ministra kultury ws. decyzji Google

Minister kultury Francji Franck Riester w odpowiedzi na deklarację Google, że nie zamierza płacić wydawcom za prawo do wyświetlania ich treści w Google News wydał oświadczenie. Amerykański koncern ogłosił pod koniec września, że nie będzie płacił europejskim wydawcom na mocy dyrektywy ds. prawa autorskiego, której zapisy oznaczają konieczność uzyskania licencji, a te będą obowiązkowe po uchwaleniu nowej dyrektywy UE.

W oświadczeniu ministra kultury Francji czytamy m.in. – Rozmawiałem z panem Richardem Gingrasem, wiceprezydentem Google, odpowiedzialnym za Google News. Google wyraził zamiar wprowadzenia dla wydawców większej kontroli nad tym, w jaki sposób ich artykuły są pokazywane. To pierwszy krok, który pokazuje, że wprowadzenie prawa pokrewnego pozwala na zrównoważenie sił w taki sposób, by umożliwić wydawcom kontrolowanie ich treści.

– Oświadczenia Google w sprawie braku wynagrodzenia dla wydawców jest jednak nie do przyjęcia. Cele polityczne, do których dąży się przez tworzenie prawa pokrewnego, są bardzo jasne: trzeba umożliwić sprawiedliwy podział wytworzonej wartości, z których korzysta taka platforma jak Google – dodaje w swoim oświadczeniu minister kultury Francji.

Minister Franck Riester wezwał jednocześnie do globalnych negocjacji pomiędzy Google i wydawcami.

Pełny tekst Declaration Riester Google