Nowe przepisy UE. Platformy internetowe mają teraz godzinę na usunięcie treści terrorystycznych

Nowe przepisy UE. Platformy internetowe mają teraz godzinę na usunięcie treści terrorystycznych

Facebook, Google i Twitter mają od dziś godzinę w krajach UE na usunięcie ze swoich platform oznaczonych treści terrorystycznych lub ryzykują grzywnę w wysokości do 4 proc. globalnych przychodów. We wtorek 7 czerwca weszło w życie, przyjęte w 2021 r., unijne rozporządzenie w sprawie usuwania treści terrorystycznych. Przepisy mają pomóc w rozprawieniu się z propagandą terrorystyczną w mediach społecznościowych oraz wirusowymi relacjami na żywo z ataków, takich jak strzelanina w meczecie Christchurch w 2019 r.

Instytucje publiczne, takie jak organy ścigania, ministerstwa spraw wewnętrznych i Europol, mogą teraz zażądać od cyfrowych platformy lub usług w chmurze usunięcia określonych postów, muzyki, przekazów na żywo, zdjęć i filmów wideo nawołujących do przemocy i gloryfikujących ataki terrorystyczne. Zabronione będzie także promowanie grup terrorystycznych oraz instruowanie, jak przeprowadzić atak w sieci.

Każdy kraj UE może nakazać firmie usunięcie treści terrorystycznych w całej wspólnocie. Firmy będą miały godzinę na dostosowanie się do zgłoszenia i będą musiały zadbać o to, by podobne treści nie były ponownie umieszczane w sieci. Użytkownicy zostaną poinformowani, że ich treści zostały usunięte i będą mogli zakwestionować tę decyzję.

Źródło https://www.politico.eu