Nowe obostrzenia związane z pandemią – zamknięcie galerii handlowych

Nowe obostrzenia związane z pandemią – zamknięcie galerii handlowych

Premier Mateusz Morawiecki podczas dzisiejszej (środa 4.10.2020) konferencji prasowej poinformował o nowych obostrzeniach związanych z pandemią. Obostrzenia, które będą obowiązywały od soboty 7 listopada, obejmą m.in. ograniczenie funkcjonowania galerii handlowych. Wśród sklepów i punktów usługowych, które nie będą objęte zakazem prowadzenia działalności, znajdują się punkty sprzedaży prasy. Oznacza to, że kioski zlokalizowane w galeriach handlowych nadal będą mogły prowadzić swą działalność.

Dla przypomnienia, wiosną po wprowadzeniu podobnych obostrzeń doszło do nieporozumienia w zakresie interpretacji przepisów, w następstwie którego część punktów sprzedaży prasy zmuszona była na krótko zaprzestać handlu. Po interwencji Izby i uzyskanych z Kancelarii Premiera wyjaśnieniach, udało się wówczas doprowadzić do uściślenia przepisów i do wyłączenia kiosków z zakazu działalności. Tym razem władze wprowadzając nowe zasady bezpieczeństwa, dostrzegając rolę prasy umieściły ją wśród artykułów pierwszej potrzeby:

  • Ograniczenie funkcjonowania galerii handlowych. Otwarte pozostają punkty usługowe, sklepy z artykułami spożywczymi, kosmetycznymi, artykułami toaletowymi oraz środkami czystości, wyrobami medycznymi i farmaceutycznymi, artykułami remontowo-budowalnymi, artykułami dla zwierząt, prasą;

Rozporządzenie wprowadzające nowe obostrzenia ma być opublikowane jutro, aktualne informacje dotyczące nowych zasad dostępne są na stronie https://www.gov.pl/web/koronawirus/nowe-kroki-w-walce-z-koronawirusem–ostatni-etap-przed-narodowa-kwarantanna

Licząc się z tym, iż może się okazać konieczne wprowadzenie dalszych obostrzeń, mających na celu zwalczanie pandemii, Izba wystosowała dziś do premiera pismo zwracające uwagę, iż niezbędne jest zagwarantowanie funkcjonowania prasy w warunkach kryzysowych w całym łańcuchu jej powstawania i dotarcia do czytelników. Konieczne jest zapewnienie możliwości działania wydawców, redakcji i dziennikarzy, niewstrzymywanie produkcji i dostaw papieru, nieograniczanie pracy drukarni, czy wreszcie zagwarantowanie funkcjonowania kolportażu oraz doręczania i sprzedaży prasy.