Nowa wersja Chrome zablokuje strony korzystające z protokołu HTTP

Nowa wersja Chrome zablokuje strony korzystające z protokołu HTTP
O zmianach w funkcjonowaniu przeglądarki Chrome Google poinformował na blogu zaznaczając, że w ciągu ostatnich kilku lat szyfrowany protokół HTTPS stał się standardem. Użytkownicy Chrome w 90 proc. odwiedzają strony internetowe spełniające ten standard. W Polsce z tej przeglądarki korzysta ponad 77 proc. użytkowników internetu (dane obejmujące komputery, smartfony i tablety).
Wcześniej Google (właściciel przeglądarki Chrome) od aktualizacji dokonanej w lipcu nie pozwala już wydawcy wykryć, kiedy użytkownik ogląda jego strony w trybie incognito. Ma to wpływ na tych wydawców, którzy wykorzystywali ten mechanizm, by zapobiegać omijaniu przez internautów paywalla metrycznego.
Firma podkreśla, że wciąż niektóre witryny zamieszczają pojedyncze elementy wykorzystujące starszy i mniej bezpieczny protokół HTTP (ramki, grafiki, video). Chrome wprowadza zmiany, które mają pomóc w zmianie tej sytuacji. W wersji Chrome 79, (na rynku będzie od grudniu br.) elementy odnoszące się do protokołu HTTP będą automatycznie blokowane, w tym na stronach, które jednak korzystają z HTTPS. Blokada będzie miała charakter domyślny, ale użytkownik będzie mógł zmienić ustawienia dodając daną stronę do listy zaufanych witryn.

W Chrome 80 (styczeń 2020) strony zawierające mieszane treści wykorzystujące HTTP zostaną oznaczone przez przeglądarkę jako niebezpieczne, a w Chrome 81 (luty 2020 r.) wszystkie materiały, które nie dadzą się zaktualizować do HTTPS zostaną automatycznie zablokowane bez żadnych wyjątków.

Źródło: https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/nowy-chrome-zablokuje-strony-korzystajace-z-protokolu-http-dlaczego-bezpieczenstwo-szyfrowanie-https