Niemcy. Rząd wesprze wydawców kwotą 40 mln euro na prenumeratę prasy i subskrypcje

Niemcy. Rząd wesprze wydawców kwotą 40 mln euro na prenumeratę prasy i subskrypcje

W 2020 roku niemieckie państwo chce sfinansować dostawę gazet codziennych kwotą 40 milionów euro. W listopadzie 2019 r. Bundestag, głosami wielkiej koalicji CDU/CSU i SPD, zdecydował, że to państwo powinno zaangażować się w promocję dystrybucji gazet.

W budżecie na 2020 r. przewidziano aż 40 mln euro na prenumeratę gazet. Start programu i wydatki są jednak zablokowane do czasu opracowania ogólnej koncepcji. Wstrzymuje go też postawa wydawców czasopism, którzy nie chcą zaakceptować faktu, że czasopisma w tym projekcie nie zostały uwzględnione. – Byłoby niedobrze, gdyby prasa była podzielona w tej dziedzinie – podkreśla Stephan Scherzer, dyrektor Związku Wydawców Czasopism Niemieckiego (VDZ).

Jednym z powodów powstania programu jest chęć pomocy państwa niemieckiego wydawcom m.in. z powodu spadających nakładów prasy, jak i zwiększonych kosztów jej dystrybucji. Program ma też pomóc wydawcom w transformacji cyfrowej i zapewnić lokalną różnorodność mediów.

Źródło https://meedia.de/2020/01/13/staatliche-foerderung-von-zeitungszustellung-zeitschriftenverleger-wollen-auch-was-haben/