Na piractwie internetowym Polska traci nawet 3 mld zł PKB

Na piractwie internetowym Polska traci nawet 3 mld zł PKB

Z nielegalnych źródeł w internecie korzysta w Polsce co drugi internauta w wieku 15-75 lat. Prognozowana wartość konsumpcji pirackich źródeł w sieci w latach 2017-2024 może wynieść ponad 30 mld zł. O skali piractwa internetowego i walce z nim opowiadali uczestnicy konferencji International Content Protection Summit w Warszawie.

Według raportu Deloitte na temat piractwa w internecie, przedstawionego podczas konferencji, polscy internauci w 2016 r. wydali prawie 900 mln zł na nielegalne treści m.in. na dostępy do pirackich stron. To w sumie 3 mld zł utraconego PKB, 836 mln zł dla Skarbu Państwa i 27,5 tys. miejsc pracy.

Zjawisko piractwa treści w internecie dotyczy nie tylko rynku muzycznego, czy filmowego, ale i książkowego, prasowego, telewizyjnego. Pirackie serwisy w Polsce w 2016 r. zarobiły ok. 745 mln zł.

Marcin Przasnyski, dyrektor zarządzający Anti-Piracy Protection, przedstawił na konferencji skalę piractwa w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. W Polsce, Rumunii, Czechach, Słowacji i na Węgrzech działa w sumie prawie 1,5 tys. stron z pirackimi treściami. Najwięcej jest ich w Polsce – aż 721.

Więcej
https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/piractwo-internetowe-skala-zjawiska-w-polsce
https://www.press.pl/tresc/54999,o-piractwie-internetowym-rozmawiano-na-konferencji-w-warszawie