Malezja chce wprowadzić przepisy zobowiązujące BigTech-y do płacenia wydawcom

Malezja chce wprowadzić przepisy zobowiązujące BigTech-y do płacenia wydawcom

Malezja rozważa wprowadzenie przepisów, które sprawią, że internetowi giganci Alphabet Inc (m.in. właściciel Google’a) i Meta Platforms (m.in. Facebook), będą płacić serwisom informacyjnym za treści. Malezja prowadzi już rozmowy z Google, Meta i innymi platformami internetowymi na temat ram regulacyjnych, podała Malezyjska Komisja Komunikacji i Multimediów (MCMC) w oświadczeniu po spotkaniu z urzędnikami obu firm.

Proponowane przepisy będą podobne do obowiązujących w Australii, które w 2021 r. nałożyły na Google i Meta obowiązek wynagradzania mediów za treści. Rozważane są również zasady podobne do kanadyjskiej ustawy C-11, która reguluje platformy streamingowe i wymaga od nich wspierania kanadyjskich treści – – podał MCMC.

Stwierdzono, że zasady te są częścią wysiłków rządu mających zaradzenie „nierównowadze” w dochodach platform cyfrowych i lokalnych mediów oraz zapewnienie „sprawiedliwej rekompensaty dla twórców treści informacyjnych”.

* Przypomnijmy, że IWP razem z Repropolem i ZAiKS-em połączyły siły w walce o uczciwe wynagradzanie dziennikarzy za wykorzystywanie ich pracy przez cyfrowych gigantów. Wystartowała kampania edukacyjna mająca wspierać w Polsce implementację dyrektywy DSM na podstawie której internetowi giganci podzielą się zyskiem z wydawcami (a wydawcy deklarują wypłatę znaczącej części tych środków dziennikarzom) a jednocześnie poprawić wiedzę dziennikarzy o prawach im przysługujących. https://nauczciwychwarunkach.pl/

Źródło https://www.reuters.com