List otwarty polskich artystów do Prezydenta i Premiera z apelem o poparcie dla unijnej dyrektywy o prawach autorskich

List otwarty polskich artystów do Prezydenta i Premiera z apelem o poparcie dla unijnej dyrektywy o prawach autorskich

Urszula Dudziak i Marek Kościkiewicz w imieniu polskich polskich pisarzy, dziennikarzy, artystów przekazali w dniu 21 marca br. List Otwarty do Prezydenta i Premiera. W liście artyści apelują o poparcie dla unijnej dyrektywy o prawach autorskich na jednolitym rynku cyfrowym. Przyjęcie nowego prawa zagwarantuje uczciwe zasady rozliczania się z twórcami za zarobkowe wykorzystywanie ich dzieł w internecie.

W liście tym piszą: „Prosimy Pana Prezydenta i Pana Premiera o wsparcie dla unijnej dyrektywy o prawach autorskich. To pozwoli nam wszystkim odzyskać kontrolę nad polską kulturą. Polską tożsamość i suwerenność można budować dzięki silnej, narodowej kulturze”.

Poniżej pełna treść listu…

                                                                                                        Warszawa, 21 marca 2019

Pan Prezydent Andrzej Duda

Pan Premier Mateusz Morawiecki

 

                                                                    Szanowny Panie Prezydencie,

                                                                    Szanowny Panie Premierze,

 

Zwracamy się do Panów z apelem o obronę polskiej kultury, która jest zagrożona przez wielkie, ponadnarodowe, internetowe korporacje. Firmy takie jak Google, Facebook lub YouTube zarabiają setki milionów dolarów na dziełach polskich artystów i autorów. Poza tym, że nie odprowadzają w Polsce podatków lub płacą je w minimalnym zakresie, to również nie dzielą się ogromnymi zyskami z twórcami, dzięki którym osiągają ogromne profity.

Co więcej – wszelkie próby protestu lub choćby polemiki z nieetycznym wyzyskiwaniem kultury są przez technologiczne giganty zagłuszane, manipulowane lub wręcz zakłamywane. Monopoliści dzięki swej potężnej sile przekazu przedstawiają siebie jako strażników wolności wypowiedzi w internecie, podczas gdy de facto uciszają w sieci wszystkich, którzy chcą mówić o faktach niewygodnych dla interesów Google, YouTube i Facebooka.

W najbliższych dniach Parlament Europejski podejmie decyzję o tym czy przyjąć artykuły 11 i 13 unijnej dyrektywy o prawach autorskich na jednolity rynku cyfrowym. Przepis zobowiąże najpotężniejsze internetowe korporacje takie jak Google, YouTube i Facebook do uczciwego dzielenia się zyskiem z twórcami. To rozwiązanie nie będzie dotyczyć mniejszych internetowych platform i wydawnictw, co oznacza, że, wbrew temu co twierdzą internetowi monopoliści, polscy cyfrowi przedsiębiorcy nie będą obciążeni żadnymi dodatkowymi kosztami. Zmiany nie obciążą w żaden sposób użytkowników internetu ani też – nie zagrożą wolności słowa i dostępu do treści. Opowieść o ACTA2 i cenzurze w sieci była narracją wymyśloną przez agencje lobbingowe pracujące dla wielkich międzynarodowych koncernów. Wg badań opinii publicznej publikowanych przez media w lutym tego roku ponad 65 proc Polaków opowiada się za uchwaleniem dyrektywy o prawach autorskich a jedynie 17 proc jest przeciw.

Niemal wszystkie kraje Unii Europejskiej potwierdziły swoją zgodę na artykuły 11 i 13 unijnej dyrektywy. Polska i polski rząd nie potrzebuje kolejnego konfliktu z Unią.

Prosimy Pana Prezydenta i Pana Premiera o wsparcie dla unijnej dyrektywy o prawach autorskich. To pozwoli nam wszystkim odzyskać kontrolę nad polską kulturą. Polską tożsamość i suwerenność można budować dzięki silnej, narodowej kulturze.

W imieniu polskich pisarzy, dziennikarzy, artystów

 

Urszula Dudziak                  Marek Kościkiewicz

List otwarty polskich artystów. Urszula Dudziak, Marek Kościkiewicz