Konferencja PAP „Media Przyszłości”. Wiarygodność, personalizacja oraz innowacje to przyszłość mediów

Konferencja PAP „Media Przyszłości”. Wiarygodność, personalizacja oraz innowacje to przyszłość mediów

Przyszłością mediów są zawsze ludzie, ale wspomagani nowoczesnymi technologiami – powiedział minister cyfryzacji Marek Zagórski podczas II edycji konferencji „Media Przyszłości”, zorganizowanej w Warszawie 4 grudnia przez Polską Agencję Prasową. W konferencji wzięli udział także przedstawiciele IWP.

Uczestnicy konferencji zastanawiali się m.in. nad metodami zwalczania fake newsów – głównie temu tematowi poświęcony był osobny panel dyskusyjny, w którym uczestniczyli przedstawiciele agencji informacyjnych, m.in. Alexandru Ion Giboi, sekretarz generalny europejskiego stowarzyszenia agencji prasowych EANA oraz Wojciech Surmacz, prezes PAP. Uczestnicy dyskusji zgodzili się, że najskuteczniejszym sposobem walki z fake newsami jest wsparcie wiarygodnych źródeł informacji: rzetelnych agencji i profesjonalnego dziennikarstwa. W. Surmacz podkreślał, że fachowe uzyskanie wiarygodnych informacji jest kosztowne, dostęp do nich  musi więc być płatny.

W panelu pt. „Wpływ nowych regulacji prawnych na sektor mediów” głównym tematem dyskusji była dyrektywa ws. praw autorskich i pokrewnych. Zdaniem wiceministra kultury Pawła Lewandowskiego, wprowadzenie prawa regulującego tę kwestię uderzy w wolność słowa. Minister konsekwentnie podtrzymywał stanowisko rządu polskiego, który jako jedyny w Europie zaskarżył niektóre artykuły dyrektywy do unijnego trybunału. Jednocześnie jednak minister Lewandowski stwierdził – jak większość uczestników konferencji – że „jedyną możliwością walki z fake newsami, by nie stworzyć zagrożenia dla wolności słowa, jest wzmacnianie roli tradycyjnych mediów i pozostawienie tego im”.

Uczestniczący w tym panelu dyrektor IWP Marek Frąckowiak zwrócił uwagę na tę niekonsekwencję, wykazując, że podstawowym celem dyrektywy jest właśnie wsparcie profesjonalnej prasy i wzmocnienie roli wiarygodnych źródeł informacji, jakimi są redakcje prasowe i wydawcy prasy. Zwrócił także uwagę, że stanowisko przeciwników dyrektywy w znacznej mierze oparte jest na rozpowszechnianych mitach i nieprawdach nt. dyrektywy, takich jak rzekome ograniczenia dla  prywatnych użytkowników lub właśnie zagrożenie wolności słowa  („podatek od linków”, ACTA2, filtrowanie treści, cenzura itp.). Opinie takie i hasła są powtarzane bądź z niezrozumienia i nieznajomości dyrektywy, bądź celowo rozpowszechniane przez tych, którym dyrektywa utrudnia biznesowe wykorzystanie cudzych treści i nakładów na ich wytworzenia. M. Frąckowiak stwierdził, że jednym z najpowszechniej utrwalanych mitów jest przeciwstawianie sobie tzw. tradycyjnych mediów i internetu.

Tymczasem podział taki od dawna już nie istnieje, niemal wszystkie media działają już w internecie, także prasa, a istotą tego, czym jest prasa, są redakcje i treści prasowe a nie ich nośnik (papier, czy internet), służący do ich rozpowszechniania. Istotny jest dziś podział na tych, którzy oferują treści profesjonalne, poddane redakcyjnej weryfikacji, wiarygodne i za które ktoś (redakcja, wydawca) bierze odpowiedzialność – i na takich, którzy (globalne koncerny internetowe) masowo udostępniają za darmo treści niefachowe lub uzyskane z źródeł profesjonalnych lecz bez uiszczenia właściwych opłat licencyjnych. Tymczasem wytworzenie wiarygodnych profesjonalnych treści, będących przeciwwagą dla zalewu fake newsów, jest kosztowne, co zgodnie podkreślali wszyscy uczestnicy konferencji, i powinno podlegać ochronie i wsparciu ze strony organów UE oraz rządów krajowych – w interesie ochrony demokracji, narodowej kultury i właśnie pluralizmu i wolności słowa. W coraz większym stopniu rozumieją to przedstawiciele instytucji unijnych oraz większości rządów państw europejskich, biorąc rodzimych wydawców w ochronę przed monopolistycznymi praktykami globalnych koncernów internetowych.

W trakcie konferencji odbyło się także kilka warsztatów poświęconych specjalistycznym zagadnieniom. W prowadzonych przez mec. Konrada Dobrowolskiego z kancelarii PwC Legal. praktycznych warsztatach z zakresu ochrony praw autorskich pt. „Jak przygotować się na dyrektywę ws. praw autorskich” wziął udział mec. Jacek Wojtaś z IWP.

Uczestnicy konferencji otrzymali wydaną przez Izbę Wydawców Prasy broszurę pt. „Przewodnik po dyrektywie”.

W konferencji PAP „Media Przyszłości” uczestniczyło kilkuset przedstawicieli mediów ogólnopolskich i lokalnych oraz firm technologicznych, a także specjaliści ds. komunikacji. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęły Ministerstwo Cyfryzacji oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Partnerem strategicznym konferencji były Polskie Koleje Państwowe S.A.

Jedyna w Polsce konferencja o przyszłości mediów, kierunkach rozwoju ekosystemu informacyjnego i roli innowacji cyfrowych w komunikacji społecznej. Fot. Polska Agencja Prasowa/Marcin Kmieciński

Jedyna w Polsce konferencja o przyszłości mediów, kierunkach rozwoju ekosystemu informacyjnego i roli innowacji cyfrowych w komunikacji społecznej. Fot. Polska Agencja Prasowa/Marcin Kmieciński

Relacja z konf. dostępna jest pod tym linkiem