Komunikat wydawców w sprawie wdrożenia w Polsce praw pokrewnych wydawców

Komunikat wydawców w sprawie wdrożenia w Polsce praw pokrewnych wydawców

Koncern Google poinformował o wprowadzeniu w Polsce nowego produktu i programu licencjonowania treści dla wydawców informacyjnych – Showcase w Wiadomościach Google.

Izba Wydawców Prasy informuje, że pod jej egidą trwają prace grup roboczych, przygotowujących wdrożenie nowego prawa pokrewnego, przysługującego wydawcom zgodnie z art. 15 Dyrektywy w sprawie prawa autorskiego i praw pokrewnych na jednolitym rynku cyfrowym, w których biorą udział przedstawiciele Izby Wydawców Prasy, Stowarzyszenia Dziennikarzy i Wydawców REPROPOL oraz wielu wydawców i producentów publikacji, w tym m. in.: Agora, Grupa DGP Infor, Gremi Media, Grupa Interia, Polska Press Grupa, Ringier Axel Springer Polska, TVN, Grupa Wirtualna PolskaZPR Media, OkoPress. W pracach tych uczestniczą także wydawcy prasy lokalnej, członkowie IWP oraz Stowarzyszenia Gazet Lokalnych.

Uczestnicy prac toczących się w ramach Izby Wydawców Prasy podtrzymują zamiar współdziałania w celu wypracowania efektywnego systemu egzekwowania i przekazywania wydawcom rekompensat z tytułu nowego prawa pokrewnego, należnych im od wszystkich podmiotów wykorzystujących treści prasowe.

Zarówno wydawcy zrzeszeni w IWP jak i inne podmioty działające na polskim rynku liczą, że polski ustawodawca nie będzie zwlekał z implementacją Dyrektywy w sprawie prawa autorskiego i praw pokrewnych na jednolitym rynku cyfrowym. Opóźnianie implementacji przepisów Dyrektywy służy jedynie światowym gigantom technologicznym, kosztem polskich dziennikarzy, twórców i wydawców.

Wydawcy podkreślają, że otwarta pozostaje możliwość wzięcia udziału w pracach IWP i SDiW REPROPOL i apelują do – znacznie szerszego niż wymienieni w komunikacie Google – grona portali i serwisów, by dołączyli do wspólnych, korzystnych dla wydawców i dziennikarzy działań na rzecz pełnego wdrożenia w Polsce nowego prawa pokrewnego”.

Izba Wydawców Prasy
10 lutego 2022 r.