Kłopoty Google i Facebooka w Szwecji i Wielkiej Brytanii

Kłopoty Google i Facebooka w Szwecji i Wielkiej Brytanii

Szwedzka porównywarka cen PriceRunner pozwała należący do Alphabet koncern Google o 2,1 mld euro. Wg. niej amerykańska platforma cyfrowa manipulowała wynikami wyszukiwania. Z kolei brytyjski regulator ds. konkurencji (The Competition and Markets Authority – CMA) nałożył na Meta Platforms (właściciela m.in. Facebooka) grzywnę w wysokości 1,5 mln funtów za problemy związane z zakupem platformy animowanych obrazów Giphy.

W listopadzie 2017 r. Sąd Unii Europejskiej odrzucił apelację Google od grzywny w wysokości 2,42 mld euro za korzystanie z własnej usługi porównywania cen, co miało dać firmie nieuczciwą przewagę nad europejskimi rywalami. Szwedzka porównywarka tłumaczy, że pozew ma zmusić Google do wypłaty odszkodowania za zysk, który straciła w Wielkiej Brytanii od 2008 r., a w Szwecji i Danii od roku 2013. Google zapowiedział, że będzie się odwoływać.

W Wielkiej Brytanii The Competition and Markets Authority – CMA bada m.in. dominację platform technologicznych na rynku reklamy cyfrowej. Regulator nakazał właścicielowi Facebooka, Instagrama i WhatsAppa sprzedaż platformy nabytej w maju 2020 r. za 400 mln dol. Wg regulatora Meta nie spełnia pewnych aspektów dotyczących wymogów obsługi Giphy. Brytyjski regulator dopiero bada transakcję i nie wyraził na nią finalnej zgody.