Kanadyjscy wydawcy zaczynają być blokowani przez koncern Meta i na Facebooku, i Instagramie

Kanadyjscy wydawcy zaczynają być blokowani przez koncern Meta i na Facebooku, i Instagramie

CBC News i internetowy magazyn The Tyee to jedni z pierwszych kanadyjskich wydawców, których dotknęło już blokowanie treści  na platformach należących do Meta (Facebook, Instragram) po tym, jak w czerwcu weszła w życie ustawa Online News Act. Koncern Meta realizuje w ten sposób swoją groźbę usunięcia kanadyjskich treści informacyjnych ze swoich platform, dla użytkowników w Kanadzie, w ramach odwetu za wprowadzone przepisy zobowiązujące platformy cyfrowe do negocjowania z wydawcami opłat na licencje za używanie treści.

CBC opublikowało nawet zrzut ekranu na którym widać, że konto na Instagramie należące CBC News (z ponad 660 tys. obserwujących) zostało zablokowane z poziomu widoku obserwującego. Z kolei profil The Tyee został zablokowany przed publikowaniem wiadomości na Instagramie i Threads (nowej aplikacji Meta podobnej do Twittera) poinformował w swoim artykule redaktor naczelny David Beers. Ich konto na Instagramie ma nieco ponad 13 tys. obserwujących. Redakcja nie była w stanie opublikować żadnych nowych postów na Instagramie za pośrednictwem aplikacji. Toronto Star na poinformował, że jego konto Facebooku odnotowało w zeszłym miesiącu prawie 50-procentowy spadek wyświetleń.

Ustawa Online News Act, która została przyjęta w czerwcu, ma zmusić internetowe platformy do zawierania umów z kanadyjskimi serwisami informacyjnymi w celu udostępniania, publikowania ich treści. Ustawa faktycznie wejdzie w życie dopiero pod koniec tego roku. Wiele kanadyjskich wydawnictw i firm, w tym Torstar, a nawet rząd federalny, ogłosiło decyzje o tymczasowym zawieszeniu reklamowania się na Facebooku i Instagramie.

Źródło https://www.thestar.com