Kanada. Nadawcy proszą rząd o zmuszenie Apple do płacenia serwisom informacyjnym

Kanada. Nadawcy proszą rząd o zmuszenie Apple do płacenia serwisom informacyjnym

Grupa reprezentująca kanadyjskich prywatnych nadawców telewizyjnych i radiowych poprosiła rząd Kanady o uwzględnienie Apple w przepisach, które zmusiłyby Google i Meta do dzielenia się przychodami z wydawcami. Kanadyjskie Stowarzyszenie Nadawców (CAB) stwierdziło, że zgodnie z proponowanymi przez rząd przepisami ustawy o wiadomościach online (Bill C-18) tylko Google i Meta są nią objęte , „mimo że istnieją inne platformy, które czerpią korzyści z dystrybucji treści informacyjnych i mają negatywny wpływ na firmy informacyjne w Kanadzie”.

CAB podaje przykład firmy Apple, która dołącza do swoich produktów Apple News, bezpłatną aplikację do agregowania wiadomości, a także oferuje Apple News+, płatną usługę subskrypcji treści, w tym czasopism i gazet. CAB uważa, że takie usługi powinny być uwzględnione w ramach, a nie wykluczone z góry.

Ustawa Online News Act, która zmusza Google i Meta do zawarcia umów o podziale przychodów z wydawcami, weszła w życie na początku tego roku. W odpowiedzi koncern Meta zablokował wiadomości wydawców z Kanady na Facebooku i Instagramie, a Google zapowiedział, że pójdzie w jej ślady, chyba że rząd będzie w stanie zmienić te przepisy.

Źródło NationalPost.com