Kanada. Cyfrowe platformy zapłacą mediom wg. prawa tworzonego na wzór australijskiego

Kanada. Cyfrowe platformy zapłacą mediom wg. prawa tworzonego na wzór australijskiego

Kanadyjski rząd przygotowuje nowe rozwiązania prawne zobowiązujące cyfrowe platformy do wnoszenia opłat na rzecz kanadyjskich mediów w zamian za wykorzystane treści. Kanadyjski minister dziedzictwa Pablo Rodriguez twierdzi, że istnienie wolnej i niezależnej prasy jest kluczowe dla kanadyjskiej demokracji. Jak informuje „The Canadian Press” opozycja zapowiedziała poparcie dla prawa wzorowanego na australijskim ustawodawstwie.

Rodriguez konsultuje właśnie z partiami opozycyjnymi sprawę ustawy wzorowanej na australijskim prawie zmuszającym gigantów technologicznych do płacenia za treści. Minister powiedział kilka dni temu, że ustawa miałaby “absolutny priorytet”. – Musimy się upewnić, że mamy system, w którym będziemy istniała silna, wolna niezależna prasa – mówi Rodriguez. – Musimy chronić i upewnić się, że Kanadyjczycy mają dostęp do profesjonalnych, nieobiektywnych, neutralnych, bezstronnych informacji – dodaje.

W zeszłym tygodniu, Peter Julian lider NDP (opozycyjna Nowa Partia Demokratyczna) oskarżył rząd o przeciąganie sprawy. W swoim liście do ministra Rodrigueza podkreślał, że “cyfrowe giganty, takie jak Facebook i Google, wysysały przychody z reklam, z których finansowane są nasze media.”

Źródło Canada.com