Interpelacja europosła PiS do KE w sprawie wydawania gazet przez samorządy

Interpelacja europosła PiS do KE w sprawie wydawania gazet przez samorządy

Kosma Złotowski, europoseł PiS, złożył interpelację do Komisję Europejską z pytaniem, czy wydawanie czasopism i portali internetowych przez lokalne samorządy jest zgodne z unijnym prawem – podaje portal Wirualnemedia.pl.

Izba Wydawców Prasy od lat postuluje wprowadzenie zakazu wydawania prasy przez samorządy (tylko biuletyny informacyjne). W 2004 r. IWP wraz Senatem RP zorganizowała konferencję, na której wspólnie sformułowano taki postulat. W następnych latach Izba, wspólnie z SGL, SPL i HFPC oraz we współpracy z kolejnymi RPO, wielokrotnie podnosiła tę sprawę, przedstawiając konkretne propozycje rozwiązań prawnych. Niestety, dotąd bez skutku, nie uzyskaliśmy poparcia żadnego z rządów.

Eurodeputowany Prawa i Sprawiedliwości z Bydgoszczy, Kosma Złotowski w swojej interpelacji zauważa, że w kontekście artykułu 10. Europejskiej Konwencji Praw Człowieka oraz artykułu 11. Karty Praw Podstawowych, a także orzeczeń ETPC podkreślających prawo każdego człowieka do otrzymywania informacji bez ingerencji władz publicznych, wydawanie gazet czy mediów przez samorządy budzi szereg wątpliwości. – Czy zdaniem Komisji wykorzystywanie przez samorząd uprzywilejowanej pozycji do stworzenia faktycznego monopolu na lokalnym rynku medialnym na przekazywanie istotnych dla miasta czy regionu informacji łamie zasadę wolności i pluralizmu mediów? – pyta Złotowski.

Wydawanie prasy przez jednostki samorządu terytorialnego zaburza konkurencję i utrudnia sprawne funkcjonowanie mediów niepublicznych – uważa także rzecznik praw obywatelskich prof. Marcin Wiącek. Na „dewastującą rynek medialny praktykę” samorządów wskazywały już wielokrotnie w przeszłości także Helsińska Fundacja Prawa Człowieka, stowarzyszenie Watchdog Polska i Fundacja Wolności.

Źródło: https://www.wirtualnemedia.pl